Ялинка новорічна: історія головного символу свята

Новорічна ялинка - цариця свята

У наш час навряд чи можна уявити собі новорічні і різдвяні свята без красивої пухнастої ялинки. Але чи замислювалися ви, звідки прийшла традиція використання в якості головного символу свята саме ялинки? Давайте ж трохи заглибимося в історію.

Новий рік святкували як початок нового циклу землеробських робіт ще в давні часи в Стародавній Греції і Римі, а також в Азії та Єгипті. І язичники традиційно вважали дерева символами вічного життя. Їх прикрашали, використовуючи, як правило, різні кольорові елементи. Правда, тоді це не були виключно ялинки. Священним деревом міг бути кедр, дуб або бук. А ось ялини традиційно використовували германські народи. У день зимового сонцестояння люди йшли в ліс до ялинки (обрана вона була заздалегідь), прикрашали її.

Зараз складно сказати, коли саме ялина стала новорічним і різдвяним символом. Швидше за все, це сталося в Німеччині, а пізніше традицію запозичили голландці та англійці.

Із прийняттям християнства ялинка стала різдвяним деревом. Її стали встановлювати напередодні Різдва і традиція ця збереглася до наших часів. Новорічні ялинки ставили на головній площі міста, а також в будинках. Перша ялина була встановлена на міській площі Ганновера в другій половині ХVII століття. Але тоді це була не одна велика ялинка, а декілька маленьких з запаленими свічками.

У Росії традиція прижилася в 19 столітті. Спочатку новорічні ялинки стояли лише в будинках петербурзької знаті, але до кінця століття кожна сім'я могла обзавестися цим атрибутом свята. Спочатку ялину прикрашали різними фруктами: яблуками, грушами, а також горіхами. Усе через легенду, в якій мовиться про те, як на народження Христа всі дерева розцвіли і вкрилися плодами в одну ніч. Уже пізніше новорічні ялинки стали прикрашати різним декором з паперу, скла, соломи. Почали створювати перші скляні ялинкові іграшки.

ЦІКАВИЙ ФАКТ: Традицію використовувати ялинку в якості новорічного символу в Росії намагався ввести Петро I. Традиція не прижилася, і тільки через 100 років ялина завоювала своє право бути головним атрибутом новорічного свята.

Коли були створені штучні новорічні ялинки?

У сам пік популярності використання ялинок люди занадто увійшли у смак, почалися масові вирубки лісу і з цим потрібно було щось робити. Саме тому в Німеччині почали створювати штучні новорічні ялинки. Тоді їх створювали з гусячого пера, пофарбованого в зелений колір. Через якийсь час штучні ялини стали популярні в інших країнах Європи, а також в Америці.

ЦІКАВИЙ ФАКТ: Найвища ялинка була встановлена в Мехіко в 2010 році. Вона відразу ж потрапила в Книгу рекордів Гіннеса. Висота її була 110 метрів.

У наш час штучні ялинки роблять не з гусячого пера, а з пластику. Завдяки сучасним технологіям такі ялинки виглядають неймовірно реалістично. Їх дійсно складно відрізнити від справжніх. Особливо досяг успіху в цій справі український виробник "Квазар". Прекрасні штучні новорічні ялинки "Квазар" користуються величезним попитом не тільки в Україні, але і в інших країнах. Їх встановлюють на міських площах, в будинках, офісах і квартирах.

Замовте штучну новорічну ялинку і ви - адже свято без цього головного символу Нового року неможливе!